Sunday, April 20, 2014

Ирина Тошева П/Л '14: Калеидоскопски поглед кон минатото

Ирина Тошева П/Л '14, фото: А.Д.
По нејзината најнова ревија, која како и секогаш се фокусира на едноставни парчиња чијшто печат е носливоста, дизајнерката Ирина Тошева беше „обвинета“ за комерцијализам. Да разјаснеме – комерцијализмот во светски рамки ретко се употребува во негативна конотација бидејќи примарната цел на модниот бизнис е да остварува профит, а во случајот на Тошева не може да се употреби во својата буквална смисла бидејќи дизајнерката изработува по најмногу три до четири дупликати од секое парче кое се нашло на модната писта без можност за масовно производство.

Можеби најсоодветниот термин за именување на нејзиниот стил – иако не сум љубител на етикетирањето, би бил минимализам на италијански начин. Тошева, исто како и своите колеги Бобан Илиевски и Александра Митковска, завршила моден дизајн во Италија кајшто се негуваат функционалноста и можноста парчињата да се носат во секоја прилика.

Тоа е токму она што дизајнерката ни го прикажа во пролетната колекција на Скопскиот моден викенд која главно се состои од комбинезони и кратки фустанчиња во впечатливи бои, надополнети со шарен дезен кој влечи инспирација од тапетите во седумдесеттите години и калеидоскопските геометриски фигури. Силната страна на колекцијата особено ја истакнуваат структуираните комбинезони со асиметричен дизајн на грбот – тренд што се појави и кај овосезонската колекција на Росица Мршиќ, нежните парчиња од ласерски сработен жоржет и кружните очила за сонце со поларизирани триаголни стакла кои се преливаат во различни нијанси.

Она што не е забележливо од далеку, а е битна нишка која ја пренесува приказната од едно на друго парче во колекцијата, е разнобојниот светкав конец на рабовите кој во добар дел го балансира недостигот од иновативни кроеви и симетрични силуети на одредени места доколку се одземат бојата и дезенот. Но, на крајот од денот, Тошева најдобро ја познава сопствената клиентела која е очигледно приврзаничка на впечатливиот минимализам и не ја интересира сложеноста на кроевите, па тоа сезона по сезона одлично ѝ го нуди.

Tuesday, March 4, 2014

Get the Oscars look for less: Cate Blanchett

The best part of the Oscars each year for every one of us is the red carpet and all the beautiful looks we see from various stars. Unfortunately, only few people can afford the looks celebrities wear.

Which is why I give you an affordable version of Cate Blanchett's look that almost everyone can buy!
1. Miss Selfridge embellished dress - $210 | 2. Adriana Orsini drop earrings - $135 | 3. Kate Spade New York bow ring - $24 | 4. Krystal Swarovski bracelet - $72

The legendary actress Cate Blanchett picked up her second Oscar for Best Leading Actress this year in a nude embellished Armani Privé gown. If you want to look like the actress on the big night, buy this version of her dress from Miss Selfridges and adorn it with beautifully selected silver jewels plus a romantic bow ring.

Would you wear this look?

Monday, March 3, 2014

Get the Oscars look for less: Lupita Nyong'o

The best part of the Oscars each year for every one of us is the red carpet and all the beautiful looks we see from various stars. Unfortunately, only few people can afford the looks celebrities wear.

That is why I give you an affordable version of Lupita Nyong'o's look that almost everyone can buy!
Get Lupita Nyong'o Oscars Red Carpet 2014 Prada look for less
1. Coast pleated dress - $212 | 2. Accessorize jeweled headband - $27 | 3. Tilly's star earrings - $5,99 | 4. Tamaris silver ring - $50 | 5. Versus Versace cuff - $350

Not only the beautiful Afro-American actress Lupita Nyong'o won the Oscar for Best Supporting Actress, she also won a lot of style points on the red carpet wearing a fairy tale-like baby blue Prada dress and dripping in jewelry. Steal her look by wearing this beautiful Coast pleated dress in the same color as Lupita's and accessorize with a mix of luxurious looking silver and gold jewels.

Would you wear this look?

Saturday, March 1, 2014

Poll results: What will the stars wear to Oscars 2014?

We are only one day away from the 86th Academy Awards which means our question: "What will the big stars wear on the red carpet?" will soon be answered.

Those who follow me regularly know that I predicted the stars' outfits during the previous week and also included polls for you to vote for your favorites, so here are the poll results!
The 86th Academy Awards will air tomorrow, March 2 with the red carpet starting at 6pm ET (00:00 in Macedonia) and the ceremony beginning at 8:30pm ET (02:30 Macedonian time).

Will you be watching?

Thursday, February 27, 2014

What will the presenters wear to Oscars 2014?

As we are counting down the days until the 86th Academy Awards, we all probably have one question in mind: "What will the big stars wear on the red carpet?"

You can read my predictions about several nominated stars such as Cate Blanchett and Lupita Nyong'o throughout the previous posts and here is the last part of the project showing you what the presenters might wear to this year's Oscars.
Jessica Biel in Giambattista Valli and Angelina Jolie in Versace Oscar 2014 red carpet predictions
Above are the outfit predictions for two gorgeous stars - Jessica Biel and the legendary Angelina Jolie. For the big night I think Jessica will stay true to her romantic aesthetic and don this flower-printed gown from her favorite designer Giambattista Valli, while Angelina Jolie would probably continue the menswear get-ups and wear this sequined jumpsuit with a cape from Atelier Versace.
Jennifer Garner in Oscar de la Renta and Kerry Washington in Carolina Herrera Oscar 2014 red carpet predictions
Next on the list we have Jennifer Garner, lately known for her role in the nominated film "Dallas Buyers Club", who could end up wearing this lace blue column gown from Oscar de la Renta and the pregnant star Kerry Washington who I think will wear this printed maternity dress from Carolina Herrera's latest fall collection.
Anne Hathaway in Valentino and Kate Hudson in Alexander McQueen Oscar 2014 red carpet predictions
America's sweetheart Anne Hathaway switched stylists this year and therefore said goodbye to the princess gowns, so I believe she could possibly wear this emerald silk taffeta Valentino column dress from the brand's S/S '14 Couture collection, whereas the beautiful actress Kate Hudson could end up wearing something majestic from British designer Alexander McQueen.
Charlize Theron in Christian Dior and Naomi Watts in Calvin Klein Oscar 2014 red carpet predictions
Last but not least we have Charlize Theron and Naomi Watts - two beautiful actresses who prefer minimalism and comfort over drama. Theron is a big fan of Christian Dior and this pantsuit from the brand's S/S '14 Couture collection is perfect for the star, while Naomi Watts was a front-row guest at Calvin Klein's latest show in NYC which could indicate the American house is going to dress the actress for this year's Academy Awards.

Stay tuned as I will soon announce the results from the polls which state your opinion as to what you think the big stars are going to wear to the Oscars 2014!